176358-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ och kemtekniska produkter 2017.
Referensnummer: 17/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Städ och kemtekniska produkter.
Upphandlingens omfattning:
Denna upphandling avser ramavtal gällande städ och kemtekniska produkter.
Avtalstid:
Preliminärt 1.9.2017- 31.8.2019 med möjlighet till ytterligare 1 + 1 år.
Helt eller delat anbud:
En eller flera leverantörer kan komma att antas.
Upphandlingsform:
Öppet förfarande.
Upphandlingens värde:
Ca 8 500 000 SEK under avtalstiden inklusive option om förlängning.
Utvärdering:
Anbuden utvärderas enligt förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831300 Golvrengöringsmedel, 39831600 Toalettrengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen