176363-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel på rekvisition 2018, SLL450.
Referensnummer: LS 2016-1619
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser successiva leveranser av läkemedel till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL). Dessutom har TioHundra AB, Region Gotland, äldreboenden, upphandlad distributör för förbrukningshjälpmedel i hemmet samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen