Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital scanner
Referensnummer: UH 2017/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38520000 Skannrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans och installation av ett scannersystem med specialmjukvara för hela objektglas som kan användas både för vanligt ljus och för fluorescensljus. Bilden som produceras ska vara en högupplöst bild av hela preparatet som ska kunna användas direkt för publicering eller för vidare bildanalys.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38520000 Skannrar, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen