Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servrar och nätverksprodukter
Referensnummer: 21/145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kommunens behov av servrar och nätverksprodukter samt service och support på dessa. Upphandlingen omfattar även licenser till nätverksprodukter.
Kommunen avser att själv sköta installationen av produkterna.
Upphandlingen är indelad i två anbudsområden:
Anbudsområde 1: Servrar
Anbudsområde 2: Nätverksprodukter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32400000 Nät, 32412000 Kommunikationsnät, 32420000 Nätutrustning, 32422000 Nätkomponenter, 50312300 Underhåll och reparation av datanätutrustning, 50323000 Underhåll och reparation av kringutrustning till datorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen