176507-2023 - ResultatSverige-Kiruna: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måleriarbeten bostäder och lokaler Kiruna C
Referensnummer: 2023/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal måleriarbeten i Kirunabostäders fastigheter och Kiruna Näringsfastigheters lokaler i Kiruna C. Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av måleriarbeten. Avtalet avser både invändig samt utvändig målning. Entreprenaden omfattar inte sprutmålning av exempelvis luckor eller dörrar som målas i verkstad.
Objektets läge
Fastigheterna är belägna inom Kiruna C och Jukkasjärvi.
Omfattning
Kirunabostäder och Kiruna Näringsfastigheter äger och förvaltar totalt cirka 2 160 lägenheter, 28 000 m2 kommersiella lokaler. Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av måleriarbeten. Avtalet avser både invändig samt utvändig målning. Entreprenaden omfattar inte sprutmålning av exempelvis luckor eller dörrar som målas i verkstad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen