176524-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal miljötekniska undersökningar
Referensnummer: 577-1064-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Norrbottens län inbjuder till anbud i syfte att skapa ramavtal på miljötekniska undersökningar. Avtalet kommer tillämpas vid undersöknings- och utredningsbehov av förorenade områden där efterbehandlingsansvar helt eller delvis saknas enligt miljöbalken och där Länsstyrelsen ansvarar för genomförandet av undersökningar och utredningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen