176532-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Apparater för ljud- och videoinspelning samt ljud- och videoavspelning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konferensrumsstöd 2017.
Referensnummer: 033563-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32330000 Apparater för ljud- och videoinspelning samt ljud- och videoavspelning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser funktioner inom kategori AV-produkter/Unified communication med tillhörande tjänster (montering, design, programmering/omprogrammering) för nya och befintliga mötes- och konferensrum samt hörsalar med mer specifika behov. Upphandlingen utgår från två (2) olika rumstyper, vilka beskrivs i bilaga 1 ”Exempelrum” till denna upphandling, men ska även kunna appliceras på andra typer av konferensrum.
Försäkringskassan efterfrågar lösningar för att åstadkomma ljudförstärkning, ljudupptagning, styrning av föreslagen lösning samt hjälpmedel för personer med hörselnedsättning samt tillhörande tjänster/tillbehör för professionellt bruk, för löpande avrop. De produkter som vi tror blir resultatet av upphandlingen kommer att avropas/beställs och ägas av Försäkringskassan och kan inte avropas som tjänst, hyras eller leasas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32331300 Utrustning för ljudåtergivning, 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32342400 Ljudanordningar, 32342410 Ljudutrustning, 32350000 Delar till ljud- och videoutrustning, 51310000 Installation av radio-, televisions-, ljud- och videoutrustning, 51313000 Installation av ljudutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser funktioner inom kategori AV-produkter/Unified communication med tillhörande tjänster (montering, design, programmering/omprogrammering) för nya och befintliga mötes- och konferensrum samt hörsalar med mer specifika behov. Försäkringskassan efterfrågar lösningar för att åstadkomma ljudförstärkning, ljudupptagning, styrning av föreslagen lösning samt hjälpmedel för personer med hörselnedsättning.
Omfattning:
Upphandlingsformen är vald utifrån förutsättningen att det finns ett stort utbud av, visserligen lättillgängliga, standardlösningar på marknaden, vilka behöver anpassas för att åstadkomma en innovativ lösning som passar Försäkringskassans behov.
Försäkringskassan har kontor spridda över hela landet. Det är därför viktigt att leveranser och support fungerar likvärdigt oavsett vart behov uppstår.