2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling Kostdatasystem
Beskrivning: Beställaren ska upphandla ett kostdatasystem inklusive egenkontroll för måltidsverksamheterna. Systemet ska bland annat kunna användas för planering, produktion och måltidsbeställningar. Det ska även finnas stöd för klimatberäkningar och mätning av matsvinn enligt Livsmedelsverkets modell.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandling av kostdatasystem
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem