176628-2018 - PlaneringSverige-Eskilstuna: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulter projekt
Referensnummer: 1877/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Fortifikationsverket kommer före sommaren publicera annonser avseende ramavtal tekniska konsulter avsedda för bland annat myndighetens projekt och investeringsverksamhet, med beställare bland annat i Eskilstuna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fortifikationsverket kommer före sommaren publicera annonser avseende ramavtal tekniska konsulter avsedda för främst myndighetens projekt och investeringsverksamhet, med beställare bland annat i Eskilstuna.
Annonsering kan komma att ske tidigare än det datum som anges under II.3) Beräknat datum för offentliggörande av upphandlingsmeddelande.