176635-2018 - PlaneringSverige-Öxelösund: Arkitektoniska konsulttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: Inköp.2018.5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tekniska konsulttjänster inom följande kompetensområden: bygg, VVS, elkraft, el, konstruktör, arkitekt, landskapsarkitekt, planarkitekt, mark & anläggning, brand, Sprinkler och Bygglov.
Beställaren har för avsikt att teckna Ramavtal med tre (3) stycken Leverantörer inom varje kompetensområde. Detta förutsatt att det inkommer minst tre (3) godkända anbud i varje kompetensområde. I de fall det inkommer färre än tre (3) godkända anbud inom ett kompetensområde, kommer ramavtal att tecknas den/de leverantörer som lämnat in godkända anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser tekniska konsulttjänster inom följande kompetensområden: Bygg, VVS, Elkraft, El, Konstruktör, Arkitekt, Landskapsarkitekt, Planarkitekt, Mark & Anläggning, Brand, Sprinkler och Bygglov.