176648-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxitjänster för Lunds universitet
Referensnummer: V 2018/505
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för beställning av taxiresor i tjänsten med bil upp till fyra (4) passagerare - till/från Kastrup, Sturup, Ängelholm/Helsingborgs flygplats samt inom Skåne. Upphandlingen är uppdelad i tre (3) geografiska avtalsområden. Anbud kan lämnas för hela eller delar av leveransen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för beställning av taxiresor i tjänsten med bil upp till fyra (4) passagerare - till/från Kastrup, Sturup, Ängelholm/Helsingborgs flygplats samt inom Skåne. Upphandlingen är uppdelad i tre (3) geografiska avtalområden. Anbud kan lämnas för hela eller delar av leveransen.
Omfattning.
Upphandlingen avser ramavtal för taxiresor i tjänsten med bil upp till fyra (4) passagerare.
Fast pris skall anges för i Bilaga Kravspecifikation specificerade destinationer inom följande avtalsområden:
A: Lund/Malmö B: Helsingborg C: Ljungbyhed.
Vid behov skall resor till taxameterpris inom respektive avtalsområde också kunna avropas. Det innebär att resor med större fordon och/eller till andra destinationer också skall kunna beställas. Antingen till taxameterpris eller genom att begära in en offert.
Avtalstiden är två (2) år med option om förlängning med två (2) år, en total avtalstid på fyra (4) år.
Det beräknade värdet av köpta tjänster är beräknad till ca 1 500 000 SEK per år exkl. moms.
Antalet avropade resor är behovsstyrt. Observera att Lunds universitet inte garanterar några volymer i denna upphandling.