176659-2017 - ResultatSverige-Kungälv: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal mindre entreprenadarbeten för Kungälvs kommun, Kungsälvbostäder och Bokab.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av mindre entreprenadarbeten så som ny- och ombyggnader av VA-ledningar, gator, GC-vägar, gatubelysning, busshållplatser m.fl.
Upp till 1 500 000 SEK är det avrop från prissatt MF enligt rangordning, från 1 500 000 SEK är det förnyad konkurrensutsättning.
Ramavtalet omfattar följande parter Kungälvs kommun, stiftelsen Kungälvsbostäder och Bokab.
För fler detaljer se förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45112000 Grävning och schaktning, 45112100 Dikesgrävning, 45112200 Borttagning av jordskikt, 45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 45112600 Igensättning, 45113000 Tomtarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231111 Upptagning och omläggning av rörledningar, 45231112 Installation av rörsystem, 45231113 Omläggning av rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232151 Byggnadsarbeten: renovering av huvudvattenledning, 45232310 Anläggningsarbeten för telefonledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45232440 Anläggningsarbeten för avloppsledningar, 45232450 Anläggningsarbeten för dränering, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45232452 Dräneringsarbeten, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233123 Anläggningsarbeten för landsvägar, 45233124 Anläggningsarbeten för huvudvägar, 45233125 Anläggningsarbeten för vägkorsningar, 45233126 Anläggningsarbeten för planskilda korsningar, 45233127 Anläggningsarbeten för t-korsningar, 45233128 Anläggningsarbeten för rondeller, 45233129 Anläggningsarbeten för fyrvägskors, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233131 Anläggningsarbeten för viadukter, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233141 Väghållning, 45233142 Vägreparationer, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233251 Nybeläggning, 45233280 Uppförande av vägräcken, 45233290 Montering av vägmärken, 45233291 Montering av pollare, 45233292 Montering av säkerhetsutrustning, 45233293 Montering av vägutrustning, 45233320 Grundläggning av vägar, 45233330 Grundläggning av gator, 45233340 Grundläggning av gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45236100 Mark- och grundarbeten: diverse idrottsanläggningar, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45236250 Markanläggning för parker, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45316110 Installation av vägbelysning, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45341000 Montering av räcken, 45342000 Uppförande av stängsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen