176661-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd C02-uppdrag, Miljöbalksuppdrag och miljöcontrolleruppdrag m.m.
Referensnummer: LOC 2022-1127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Locum har behov av följande tjänster:
- Utföra intern CO"-revision och andra CO2-relaterade uppgifter kopplat till reservkraftsanläggningar med tillstånd för utsläpp av koldioxid (CO2) samt stöd och hjälp vid externrevision med handel med utsläppsrätter
- Utföra uppdrag i miljöbalksärenden till exempel anmälnings- och tillståndsärenden, utredningar med mera.
- Bemanning av Locums interna roll som miljöcontroller.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
tjänst