17670-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anskaffning av brand- och räddningshjälmar
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Hjälmarna ska nyttjas som skyddsutrustning av personal vid brandbekämpning/övningar ombord på örlogsfartyg, vid flygplatser/basområden, övriga räddningsinsatser samt vid Försvarsmaktens skolor.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35813000 Militärhjälmar, 35810000 Persedlar
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.