2. Förfarande
Förfarande
Titel: Adekvat produktutbud
Beskrivning: Analys av produktutbudet hos Region Jämtland Härjedalen. Konsulter med kompetens inom - Projektledning - Verksamhetsanalyser - Omvärlds och framtidsanalyser - data och omvärldsanalyser - genomförandestöd och förändringsledning Syfte och mål Projektet har fyra syften som leverantören förväntas svara upp emot: Att identifiera förbrukningsprodukter med samma eller likartade användningsområden. Att utröna om dessa likvärdiga produkter är ändamålsenliga utifrån regionens ekonomiska förutsättningar, arbetsmiljö, arbetets utförande och kvalitetsaspekter. Med fortsatt kvalité avseende arbetsmiljö och arbetets utförande föreslå vilka artiklar som kan utgå ur beställningsbart sortiment. Identifiera och skapa separat lista med artiklar som ska lagerhållas enligt överenskommelsen om försörjningsberedskap1 och andra identifierade beredskapsperspektiv. Det övergripande målet är att minska produktutbudet för att skapa enkelhet kopplat till upphandling, beställning och lagerhållning. Målet är också att ett minskat produktutbud bedöms medföra direkta och indirekta kostnadsbesparingar. Tidsintervall för uppdraget Uppdraget ska påbörjas v 14 2025 och slutrapporteras till styrgruppen senast 2 oktober 2025. Uppdragets omfång Analys: Analysera för att svara upp mot uppdragets syfte och mål.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75122000 Hälsovårdsförvaltning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107808:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79720000 Utredning, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 79311410 Ekonomisk konsekvensanalys
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option 1 Timkostnad för projektledare med senior kompetens. Option 2 Timkostnad för projektmedlem. Option 3 Timkostnad för utredare med senior kompetens för genomlysning av verksamheter. Option 4 Timkostnad för utredare med senior kompetens för omvärldsanalyser. Option 5 Timkostnad för utredare med senior kompetens för data- och informationsanalyser. Option 6 Timkostnad för utredare med senior kompetens för framtidsanalyser. Option 7 Timkostnad för konsult som ska identifiera åtgärder samt ge stöd i åtgärdsgenomförande. Option 8 Timkostnad för förändringsledare med senior kompetens.