2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licenspartner 2024
Beskrivning: Alingsås kommun söker en leverantör med ett brett utbud av programvaror med tillhörande tjänster som kan agera som en strategisk partner genom att bistå beställaren med sakkunnighet gällande främst löpande licensfrågor och inköp.
Intern identifierare: 2023.534 KS
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Tjänst
Beskrivning: Alingsås kommun söker en leverantör med ett brett utbud av programvaror med tillhörande tjänster som kan agera som en strategisk partner genom att bistå beställaren med sakkunnighet gällande främst löpande licensfrågor och inköp. Leverantören förväntas ansvara för fakturering samt bistå med rådgivning och information om licensvillkor, priser, licensmodeller, support, uppgraderingsrätter, m.m.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del