176906-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Spånga: Underhållningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Arkitekttjänster scen- och teaterteknik
Referensnummer: Dnr 2.6/1050/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92300000 Underhållningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tekniska konsulttjänster för arkitekt med kompetens scen- och teaterteknik.
I huvudsak består uppdrag av att:
Ta fram/sammanställa programhandlingar för akustik, scen-, ljus- och ljudteknik för stora projekt och nybyggnationer samt inredningsuppdrag.
Bistå beställaren med specialistkompetens för uppdrag med akustik, scen-, ljus- och ljudteknik i rätt tid till rätt kostnad.
Anbudsgivare ska ha väl dokumenterad erfarenhet av efterfrågad kompetens enligt beskrivning av tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71318100 Ljustekniska tjänster, 92370000 Ljudteknikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen