176916-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vakttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personskyddsväktare
Referensnummer: SR1804
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79713000 Vakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio har behov av personskydd inom två olika områden, dels skydd av enskild person på grund av förekommen hotsituation och dels av skydd under rapportering från våldsamma demonstrationer eller kravaller.
1. Skydd av enskild person.
Ungefärlig volym är 4-6 uppdrag per år. Sveriges Radios behov av skyddsinsatser vid personhot kan komma att variera i omfattning från att bara tillhandahålla ett fordon och en chaufför för säker transport till, fullt ut personskydd av en hotad medarbetare och dennes familj som omlokaliserats till annan ort. Insatstiden kan variera stort från någon timmes insats till någon vecka.
2. Demonstrationer och kravaller.
Ungefärlig volym 2018 är svår att uppskatta men bedömningen är att det på grund av att det är valår kommer att vara fler uppdrag än det varit föregående år. Under 2017 var det tre större insatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för endast en del
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
SKYDD AV ENSKILD PERSON
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
DEMONSTRATION OCH KRAVALL
Del nr: 2
Det går bra att lämna anbud på ett av områdena eller båda två. Sveriges Radio kommer att teckna avtal med två rangordnade leverantörer i vartdera området.
Volymerna är inte några löften utan endast en fingervisning om hur många uppdrag det rör sig om. Sveriges Radio förbinder sig inte till ovanstående volymer.