See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Telekommunikationstjänster
Beskrivning: Denna upphandling ska tillgodose totalt 147 organisationer i Västerbotten och Norrbotten deras behov av fasta och mobila operatörstjänster. Det är 29 kommuner, 2 regioner, 1 universitet samt 115 regionala och kommunala bolag.Upphandlingen omfattar följande tjänster: Fasta operatörstjänster så som abonnemang, förmedlingstjänster, anslutningar från det publika nätet mot den avropades egen utrustning som exempelvis abonnentväxlar, inkl. accesser, nummerserier. Mobila operatörstjänster så som mobila abonnemang för datakommunikation, tal, mobil anknytning i abonnentväxel, direktanslutning från beställarens abonnentväxel till operatörens nät, nummerserier, mobil åtkomst till internet. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt 2 leverantörer där avrop kommer att ske enligt särskild fördelningsnyckel och förnyad konkurrensutsättning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100102:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Enligt underlag