176967-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Datorservrar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datalagringsmiljö och tillhörande tjänster
Referensnummer: UH-2018-067
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48822000 Datorservrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Norrköpings kommun erbjuder leverantörer att inkomma med anbud avseende ramavtal för Datacenter - Datalagringsmiljömiljö och tillhörande tjänster.
Upphandlingen omfattar teknisk utrustning i form av hårdvara med licenser samt konsulttjänster kopplade till datalagringsmiljön.
Norrköpings kommun har idag en datalagringsplattform standardiserad på NetApp samt DataDomain för säkerhetskopiering, vilkea kommunen avser att fortsätta bygga ut och underhålla.
Anbud inlämnas på hela uppdraget. Upp till tre leverantör kommer att antas.
Kommande avrop på upphandlade ramavtal avser att komplettera befintlig datalagringsmiljö med ny hårdvara för bättre prestanda och integration mot befintlig hårdvaruplattform.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48822000 Datorservrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen