177009-2021 - ResultatSverige-Linköping: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatisk fakturering ÅVC
Referensnummer: 21/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte:
B vill öka tillgängligheten för företagskunder till återvinningscentralerna och minska den administrativa belastningen vid utställande av fakturor. Syftet är vidare att lösa automatisk registrering och fakturering av företagsregistrerade fordon och på så sätt öka intäkterna.
Omfattning:
Upphandlingen avser en komplett lösning för automatisk registrering och fakturering av inpasserande företagsregistrerade fordon på koncernens återvinningscentraler (ÅVC). Uppdraget omfattar leverans av all nödvändig hårdvara -och mjukvara. Uppdraget omfattar även fakturering och kundservice gentemot B slutkund.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48444100 Faktureringssystem, 79999200 Fakturering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Automatisk fakturering avseende besök av företagsregistrerade fordon på återvinningscentraler.
Bakgrund
B har i dagsläget tre återvinningscentraler: Gärstad, Ullstämma och Malmen. Här kan privatpersoner och företag lämna återvinningsmaterial och grovavfall inklusive farligt avfall.
På alla tre ÅVC:er är privatkunder välkomna, medan företagskunder hänvisas till Gärstad.
Antal besök på våra återvinningscentraler för privatpersoner är obegränsat och kostnadsfritt. Företagskunder kan köpa så kallade klippkort och betalar per besök.
B har gjort en kartläggning av besök på återvinningscentralerna som visat att ett större antal företagsregistrerade fordon passerat på samtliga återvinningscentraler.
Syfte
Omfattning
Som en option ska uppdraget kunna utökas med ytterligare hårdvara för B övriga anläggningar. B ska då ha möjlighet att via avtalet avropa ytterligare hårdvara med tillhörande tjänster.
B har idag 3 återvinningscentraler i Linköpings kommun. Vi hade år 2020 ca 635 000 fordon som besökta dessa anläggningar. Antalet besök kan komma att öka/minska under avtalsperioden.
Planerad driftsättning är 1.9.2021
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.