177055-2021 - ÄndringSverige-Umeå: Ingenjörstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsult Södra kajen, Umeå hamn
Referensnummer: 21036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget som generalkonsult innebär ansvar för projektering som ska utmynna i ett förfrågningsunderlag samt färdiga bygghandlingar för en utförandeentreprenad av Södra kajen, Umeå hamn. Generalkonsultens uppdrag är att föreslå vilka tekniker som behöver anlitas i projektet. Beställaren förbehåller sig rätten att avgöra vilken underkonsult som ska utses. Beställaren ska tillsammans med utsedd generalkonsult gå igenom och fastställa projekteringsorganisation inklusive budget för denna.