Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av korttidsvård för äldre.
Referensnummer: KS2017/2851 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av korttidsvårdsverksamhet enligt socialtjänstlagen (SOL) 2001:453 samt hälso- och sjukvård enligt hälso- och sjukvårdslagen (HSL) kapitel 12 § 1 och 5 till och med sjuksköterskenivå, inklusive rehabiliteringsinsatser vid korttidsvårdsenhet. Volymen är totalt 24 platser till vilka personer erbjuds plats efter biståndsbeslut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen