177257-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Göteborg: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Control hardware for Chalmers quantum processor QAL9000
Referensnummer: C 2021-1916
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
The Microtechnology and Nanoscience Department at Chalmers University of Technology needs to buy control hardware to set up an additional (to existing Quantum laboratory) small quantum processor with up to 5 qubits.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
The Microtechnology and Nanoscience Department needs to buy control hardware to set up an additional (to existing Quantum laboratory) small quantum processor with up to 5 qubits