177356-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Biblioteksböcker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Litteratur
Referensnummer: 22310
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22113000 Biblioteksböcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar leverans av litteratur, med och utan biblioteksutrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
A - Pappersböcker och ljudböcker utan biblioteksutrustning (Angivna språk)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22113000 Biblioteksböcker, 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22110000 Tryckta böcker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statistik 2022 för Umeå kommun:
Volym pappersböcker och ljudböcker: ca 6 500 000:-
Ca 80 % är biblioteksutrustade och ca 90 % av böckerna är svenska.
Uppskattade årsvolymer för övriga avropsberättigade parter:
Bjurholms kommun: 200 000:-
Region Västerbotten 110 000:-
Robertsfors kommun: 500 000:-
Umeå Energi (inkl. dotterbolag): 30 000:-
Vindelns kommun: 370 000:-
Vännäs kommun: 500 000:-
B - Pappersböcker och ljudböcker med biblioteksutrustning (Angivna språk) inkl. möjlighet till plastning
Del nr: 2
C - Pappersböcker och ljudböcker utan biblioteksutrustning (Övriga språk)
Del nr: 3
D - Pappersböcker och ljudböcker med biblioteksutrustning (Övriga språk) inkl. möjlighet till plastning
Del nr: 4