177374-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Applikatorisk förvaltning av överordnat styrsystem ”EcoStruxure”
Referensnummer: SFB-2021-00129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Applikatorisk förvaltning av överordnat styrsystem: EcoStruxure “Systemet”, för digital fastighetsautomation, samt konsultstöd för integration och utveckling av ny och befintlig funktionalitet kopplat till systemet och dess tekniska installationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Löpande förvaltning samt utveckling och integration av nya och befintliga lösningar kopplat till systemlösning och fastighetsbestånd.
Fortsätt här!
Upphandlande enhet "Beställaren"
Upphandlande enhet "Beställaren" är: Uppsala Kommun Skolfastigheter AB, Affärsområde förvaltning (UKSF).
Org.nr: 5569110751
UKSF arbetar med att möta kundens förväntningar och krav på kvalitet och leverans genom ansvar för kundrelationen, drift, underhåll och utveckling av fastigheter.
För mer information om UKSF, besök gärna: https://skolfastigheter.uppsala.se/
Upphandlingsobjekt
Löpande applikatorisk förvaltning av överordnat styrsystem: EcoStruxure “Systemet”, för digital fastighetsautomation, samt konsultstöd för integration och utveckling av ny och befintlig funktionalitet kopplat till systemet och dess tekniska installationer.För en mer utförlig beskrivning av upphandlingsobjektet se bilaga 2 Uppdragsbeskrivning och bilaga 3 Kravspecifikation.
Basinformation:
Projektets namn:
Referensnummer
SFB-2021-00129
Uppskattat värde
Uppskattat värde (hela avtalsperioden inkl. förlängningsoptioner) beräknas uppgå till ca: 3000000 SEK.
Upphandlingsavtal
Avtalet utgör ett tjänsteavtal och kommer att tecknas med en leverantör (vinnande anbudsgivare) och avser hela upphandlingsobjektet.
Avtalsperiod:
Upp till 48 månader inkl. förläningsoptioner
Avtalsstart:
Avtalsslut:
Förlängningsoptioner:
Förlängning och uppsägning:
se bilaga (Utkast) Leveransavtal SFB-2021-00129
Kontaktpersoner för upphandlingen
Ansvarig handläggare/upphandlare:
Namn:
Thomas Sevilä
Befattning:
Upphandlingskonsult (Ecenea Procurement AB)
Telefon:
+46 736795266
E-post:
thomas.sevila@ecenea.se