177459-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Receptionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vaktmästeri- och receptionstjänst.
Referensnummer: 2.4.2-9687/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79992000 Receptionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av vaktmästeri- och receptionstjänst till huvudkontoret vid utbildningsförvaltningen i Stockholms stad.
Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad (hädanefter utbildningsförvaltningen) inbjuder till anbudsgivning avseende vaktmästeri- och receptionstjänst enligt de förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag jämte bilagor. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget. En leverantör kommer att antas för utförande av uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79992000 Receptionstjänster, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet:
Stockholms stad är en politiskt styrd organisation som, utöver kommunfullmäktige och kommunstyrelsen, består av 14 stadsdelsnämnder, 15 facknämnder, 16 kommunala bolag samt moderbolaget Stockholms Stadshus AB. Totalt har staden, inklusive bolag och stiftelser, cirka 40 000 anställda. Stadens egna pedagogiska verksamheter organiseras inom utbildningsförvaltningen (grund- och gymnasieskola samt fritidshem). Utbildningsförvaltningen kvalitetssäkrar och informerar om både kommunala och fristående skolor och deras verksamheter. Dessutom ansvarar utbildningsförvaltningen för den kommunala skolverksamheten, det vill säga grundskola (inklusive förskoleklass, fritidshem och fritidsklubb), grundsärskola, gymnasieskola och gymnasiesärskola. Närmare beskrivning av utbildningsförvaltningens organisation och verksamhetsinnehåll se bilaga 3 Organisationsskiss. Information finns även på hemsida: www.stockholm.se
Syftet med upphandlingen är att inom utbildningsförvaltningen bibehålla en verksamhet med vaktmästeri- och receptionstjänster av god kvalitet. I dagsläget finns ett avtal med ISS Facility Services. Nuvarande avtal går ut den 31.12.2017 och en ny upphandling behöver därför genomföras. Nuvarande leverantörs ersättning för tjänsten är 255 844 SEK exklusive moms per månad. Bemanningen för närvarande är 6 personer som alternerar mellan tjänsterna samt en arbetsledare och en ersättare till arbetsledare vid frånvaro.
Upphandlingen avser vaktmästeri- och receptionstjänster i utbildningsförvaltningens lokaler. Leverantören ska organisera och bemanna receptioner och vaktmästeri samt ge god service till samtliga verksamheter inom den centrala förvaltningen.
Beskrivning av omfattning av de kommande åtaganden som denna upphandling omfattar, de krav som ställs på utförande och leverantören som ska utföra de aktuella tjänsterna framgår av avsnitt 3 och avsnitt 4 med tillhörande bilagor.
Avtalet är giltigt i 2 år från och med tidpunkten för avtalets undertecknande.
Utbildningsförvaltningen har därefter rätt, men inte skyldighet, att förlänga avtalstiden på i övrigt oförändrade villkor, i upp till 24 månader. Förlängningen kan ske vid ett eller flera tillfällen. Avtalstiden kan sammantaget uppgå till högst 4 år. Eventuell uppsägning ska ske senast tre månader före avtalstidens utgång. Uppsägningen ska ske skriftligen. Uppdraget, enligt kraven i detta förfrågningsunderlag, ska påbörjas efter att nuvarande avtal har löpt ut, dvs. den 31.12.2017. Leverantören ska, utan tillkommande ersättning, efter avtalstecknande delta i planeringsmöten inför uppdragsstart och, med beaktande av förutsättningarna i avtalet, i erforderlig utsträckning vidta övriga åtgärder som fordras för att säkerställa att avtalade villkor efterlevs under hela den period uppdraget utförs. Leverantören ska därmed bland annat avsätta de resurser (tidsmässiga och personella) som fordras för detta arbete. Utbildningsförvaltningen kommer efter avtalstecknande att kalla till inledande möte för planering av aktiviteter som ska genomföras av leverantören inför uppdragets påbörjande.
Anbudstidens utgång:
Anbudet ska vara utbildningsförvaltningen tillhanda senast 21.6.2017 23:59.