177459-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Installation av styr- och reglersystem
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal styr och övervakning
Referensnummer: FB 2023/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för styr- och övervakningsarbeten och omfattar planerat underhåll och mindre ombyggnationer i såväl allmänna utrymmen som i lokaler och lägenheter.
Planerat underhåll
• Planerat underhållsarbete av befintligt BMS-system. Programmering och idrifttagning i samband med uppdrag.
• Installation av styrutrustning
Ombyggnation
• Modernisering, utbyte/anpassning
• Lokalanpassningar av utrustning
Uppdrag kommer att avropas vid behov. Beställaren garanterar inga volymer eller uppdrag under ramavtalstiden. Antalet fastigheter kan komma att förändras genom nyproduktion och/eller försäljning.