177477-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult - Fukt och saneringsutredningar
Referensnummer: KS 23/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar tekniska konsulter fukt- och saneringsutredningar för inomhusmiljö och miljöinventeringar för successiva avrop vilka omfattar både kortare och längre uppdrag samt uppdrag med kort inställelsetid.
All erfoderlig utrustning såsom IT-utrustning etc. tillhandahålls av leverantören.
Konsulten arbetar alltid på uppdrag av Beställarens ombud och ska hållas upprättad om updragets framdrift enligt överenskommelse i avropet. Detta ska ske genom kontinuerlig avstämning av utförda moment samt genom digitala och-/eller fysiska möten i överenskommen ordning.
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED). Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90714000 Miljörevision, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AU ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF Konsult 10. För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna Bestämmelser för Konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.
Anbud ska lämnas på det svenska språket
All kommunikation i detta och kommande projekt ska ske på det svenska språket.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
AUA.2 Orientering om objektet
AUA.21 Översiktlig information om objektet
AUB.11 Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs med tillämpning av Öppet förfarande enligt bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling. Det är därför av allra största vikt att anbudsgivaren lämnar sina allra bästa villkor vid anbudsavlämnandet.
AUB.15 Förutsättningar för upphandlingen
Avbrytande
Beställaren förbehåller sig rätten att avbryta upphandlingen om omständigheter inträffar som väsentligen påverkar eller förändrar förutsättningarna för upphandlingens fullföljande. Beställaren förbehåller sig även rätten att avbryta upphandlingen om anbud överskrider budget eller politiska beslut som påverkar förutsättningarna för uppdragets genomförande
Detta innebär bl. a. att Beställaren har rätt att avbryta upphandlingen om:
endast olämpliga, oacceptabla eller ogiltiga anbud lämnas - brister i upphandlingsdokumentet
bristande konkurrens
om vinnande anbuds prissättning gör att kostnaden förväntas bli oskälig
I enlighet med LOU ska onormalt låga anbud förkastas. Anbudsgivaren ska på uppmaning inkomma med förklaring av sin prissättning inom tre arbetsdagar från en sådan begäran.
Om upphandlingen avbryts kommer samtliga anbudsgivare att underrättas om detta.
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED). Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress etc.