177490-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Fönsterputsning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputsning
Referensnummer: Dnr 2022-112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911300 Fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fönsterputsning av diverse fastigheter inom Arvika kommun med bolag samt Eda kommun. Eda kommun ingår i avtalet från 2023-01-01. Uppdraget avser obligatorisk putsning av samtliga fönster i allmänna utrymmen och ska genomföras en gång per objekt och år.
Upphandlingen är indelad i två anbudsområden: Arvika kommun och Eda kommun.
Anbud kan lämnas på en eller två anbudsområden. En leverantör kommer att antas inom respektive område. De fastigheter som omfattas finns i bilaga 1 objektförteckning.
Leverantören kan utöver den obligatoriska fönsterputsningen/årliga fönsterputsningen erbjuda varje objekt/enhet frivillig 2-sidig (in- och utvändig) fönsterputsning under året. Varje objekt/enhet avgör om behovet finns och planerar gemensamt med antagen leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är indelad i två anbudsområden:
- Arvika kommun
- Eda kommun
Anbud kan lämnas på en eller två anbudsområden. En leverantör kommer att antas inom respektive område.
De fastigheter som omfattas finns i bilaga 1 objektförteckning.
Det är upp till leverantören att i förväg förvissa sig om arbetets omfattning och lokala förhållanden för respektive objekt som kan ha betydelse för anbudet. Om behov av visning av fastigheterna finns kontaktar leverantören respektive kontaktperson för varje fastighet. Det utgår ingen ersättning för arbeten föranledda av bristande kännedom om objekten vid fakturering.
Upphandlingen avser ramavtal.