177503-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter
Referensnummer: UH-2022-75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar utökad volym av transport av varm och kall färdiglagad mat. Kommunen har idag ett avtal för transporter av mat till skolor och äldreboenden, men på grund av organisationsförändringar inom Sundsvalls kommun kommer Sundsvall Mat & Måltider även att ta över ansvaret för tillagning av mat för samtliga förskolor. Det gör att transportbehovet kommer att öka med en större mängd än vad innevarande avtal tillåter.
Maten tillagas i tillagningskök och transporteras till mottagningskök och/eller serveringskök. I uppdraget ingår även transport av returgods.
Anbud kan lämnas på hela eller delar av uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sundsvalls kommun upphandlar utökad volym av transport av varm och kall färdiglagad mat. Kommunen har idag ett avtal för transporter av mat till skolor och äldreboenden, men på grund av organisationsförändringar inom Sundsvalls kommun kommer Sundsvall Mat & Måltider även att ta över ansvaret för tillagning av mat för samtliga förskolor. Det gör att transportbehovet kommer att öka med en större mängd än vad innevarande avtal tillåter.
Anbud kan lämnas på hela eller delar av uppdraget. Värdet för upphandlingen uppskattas till ca 3 000 000 SEK.