17753-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Medicinska hjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Muskelstimulerande dress
Referensnummer: 17RS10541
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremål.
Denna upphandling omfattar köp av Muskelstimulerande dressar (ISO-kod 042706) till Hjälpmedelsverksamheten Landstinget Västernorrland enligt beskrivning i kravspecifikation och mall för upphandlingskontrakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar hjälpmedel som ger möjlighet till avslappning för spastiska, stela och värkande muskler på ett säkert och enkelt sätt och kan därmed hjälpa många personer med spasticitet och felaktig muskelspänning. Hjälpmedlet ska användas av personer med cerebral pares, stroke, ryggmärgsskada samt förvärvad hjärnskada. Förskrivning via behöriga förskrivare.
Landstinget Västernorrland ska den 1 februari 2018 byta namn till Region Västernorrland.
Vårt formella namn Västernorrlands läns landsting kommer däremot inte att ändras. Det namnet kommer du att se exempelvis i samband med vårt organisationsnummer och inför landstingsvalet. Samma sak gäller för alla landsting i Sverige – även om man bytt namn till Region. För att landstingen i Sverige formellt ska kunna byta namn krävs omfattande beslut och lagändringar på statlig nivå.”.