Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utplanteringsväxter, plantskoleväxter, pluggplantor och lökar, 2021
Referensnummer: GNU 2021/172
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs med tio delområden; utplanteringsväxter, plantskoleväxter, pluggplantor för utplanteringsväxter, pluggplantor för ängsblommor och vegitationsmattor samt lökar. Område Utplanteringsväxter är även uppdelat per geografiskt område där kommun och dess bolag inom området ingår. Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på en, flera eller samtliga delområden om den har kapacitet att leverera efterfrågat behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utplanteringsväxter - Falu kommun och Kopparstaden AB
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03121000 Trädgårdsväxter, 03121100 Levande växter, lökar, rötter, skott och sticklingar, 03450000 Plantskoleprodukter, 03451000 Växter, 03451300 Buskar, 03452000 Träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utplanteringsväxter
Utplanteringsväxter - Avesta kommun, Avesta Industristad AB och Gamla Byn AB
Del nr: 2