17758-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säker förvaring
Referensnummer: FM2021-10126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har för avsikt att upphandla standardsortiment  inom området Säker förvaring  till myndigheterna FM och FMV samt FOI. Myndigheterna har en rikstäckande och bred verksamhet som är utspridda i landet och därmed behov av rikstäckande distribution av nämnda varor/ produkter.
Upphandlingen Säkerförvaring har ett (1) bassortiment som omfattar följande produktområden:
1. Säkerhetsskåp
2. Värdeskåp
3. Serversäkerhetsskåp
4. Tillbehör
5. Lås & larm
6. Service
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121000 Säkerhetsmateriel, 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44400000 Diverse industriframställda produkter och tillhörande föremål, 44420000 Varor som används för byggnadsändamål, 44421000 Armerade eller förstärkta kassaskåp och dörrar, 44421300 Kassaskåp, 44421600 Värdeförvaringsskåp, 44421700 Lådor och skåp, 44421710 Skåp för effektförvaring, 44421720 Förvaringsskåp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen