Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lyftanordning för bagage
Referensnummer: SDA2017-01941
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar lyftanordning för bagageanläggningar på Swedavias flygplatser.
Syftet är att upphandla lyftanordningar för hantering av lastrumsbagage i Swedavias bagageanläggningar för såväl avgående som ankommande bagage. Genom att utrusta fler positioner med lyftanordning förbättras arbetsmiljön för de som arbetar med lastning och av lastning och lastrumsbagaget hanteras skonsammare vilket är bra för resenärerna. Vidare möjliggör lyftanordningen att hanteringen för att registrera bagage med streckkodsläsare underlättas eftersom bagaget kan hanteras så bagagetaggarna är mer lättåtkomliga för att avläsas med skanner. Avtalet avser 5 år med möjlighet till förlängning upp till 24 månader.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 34961000 Bagagehanteringssystem, 63112000 Bagagehantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen