Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Processkemikalier för Vatten- och avloppsreningsverk samt badhus/utebad
Referensnummer: UH-2020-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun upphandlar behovet av processkemikalier för vatten- och avloppsreningsverk samt badhus/utebad enligt bifogade anbudsspecifikationer.
Den leverantör som lämnar anbud på kemikalier till Avlopp grupp 2, 3, och 4 ska vara tillgänglig att kunna genomföra tester i vår verksamhet under mars månad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Prisgrupp 1 Bad
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Processkemikalier för desinfektion och Ph-reglering till badhus och utebad.
Prisgrupp 2 Bad
Del nr: 2
Prisgrupp 1 Avlopp
Del nr: 3
Fällningsmedel, slamavvattnning/slamförtjockning, flockningsmedel och svavelreduktion till reningsverk.
Prisgrupp 2 och 3 Avlopp
Del nr: 4
Prisgrupp 4 Avlopp
Del nr: 5
Prisgrupp 5 Avlopp
Del nr: 6
Prisgrupp 1 Dricksvatten
Del nr: 7
Processkemikalier för dricksvatten som justerar alkaliniteten och Ph-värden samt flockningsmedel, desinfektions- och oxiadtionsmedel.
Prisgrupp 2 Dricksvatten
Del nr: 8
Prisgrupp 3 Dricksvatten
Del nr: 9