2. Förfarande
Förfarande
Titel: Cykel Riddarholmskanalen
Beskrivning: Entreprenaden avser breddning av cykelbana utmed Munkbron, Riddarholmskanalen. Arbetena omfattar rivning och uppbyggnad av landfäste intill Riddarholmsbron, rivning del av befintlig kajkonstruktion samt uppbyggnad av ny bredare betongkonstruktion som grundlägges via pålning i Riddarholmskanalen. Övriga arbeten är belysningsarbeten, ny stokabkanalisation, ytskikt för ny cykelbana, ytskiktsarbeten, flytt av refuger, trädplantering, trafiksignalarbeten mm..
Intern identifierare: T2023-01529
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Cykel Riddarholmskanalen