177672-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av mottagning, behandling och rötning av matavfall
Referensnummer: 17AV292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm Vatten AB inbjuder för Stockholm Avfall AB intresserade leverantörer att ansökan om att få vara med och lämna anbud på mottagning, behandling och rötning av matavfall.
Uppdraget innebär att biologiskt behandla separat insamlat biologiskt lättnedbrytbart avfall, även kallat matavfall, genom rötning och återvinna energin i form av biogas till fordonsbränsle och restprodukten i form av näringsämnen till gödsel för.
Produktiv mark. Det biologiskt lättnedbrytbara avfallet är matavfall eller liknande material från utvalda hushåll, storkök, restauranger och andra livsmedelshanterande verksamheter i Stockholm med jämförligt hushållsavfall insamlat via behållare och tankar.
Upphandlingen kommer att delas in i flera olika delar där det i nästa steg kommer att vara möjligt att lämna anbud på en eller flera delar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Beskrivning av de olika delarna framgår av ansökningsinbjudan
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77120000 Komposteringstjänster, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mottagning, behandling och rötning av matavfall.