177679-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Norrköping
Referensnummer: 2023/485/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHIs verksamhet bedrivs idag ifrån tre kontor, det största i Norrköping samt mindre kontor i Göteborg och Uppsala. För Göteborg och Uppsala finns befintliga avtal, målsättning med denna upphandling är att teckna avtal med en leverantör för tillhandahållande av ändamålsenlig lokalvård i Norrköping. Nuvarande avtal löper ut 2023-06-28 och målsättningen är att uppdraget kan påbörjas från 2023-06-29.
Leverantören ska även kunna tillhandahålla närbesläktade tjänster under avtalstiden. Med närbesläktade tjänster avses här bl a. fönsterputs, golvvård, tvätt av textil och flyttstädning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen