177715-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Ekonomisystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelEkonomisystem
BeskrivningKronobergskommunerna (vidare kallat beställaren, kommunen alt. Koronobergskommunerna) inbjuder intresserade leverantörer till anbudsansökan gällande anbudsgivning för leverans av Ekonomi- och E-handelssystem. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör. Uppdraget syftar till att upphandla en helhetslösning som är säker, effektiv och flexibel och som kontinuerligt kan uppgraderas till nya versioner med liten insats från kommunen. Kronobergskommunerna (Lessebo, Ljungby, Markaryd, Älmhult, Tingsryd) har idag; • Ekonomisystem: Raindance • E-handel: Marknadsplatsen
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109804:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48812000 Ekonomiska informationssystem