177742-2018 - ResultatSverige-Uddevalla: Diverse ytbehandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asfalt och beläggningsarbeten inom Uddevalla kommun SBN 2016/90
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uddevalla
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
För Uddevalla kommun samt bolag inom koncernen Uddevalla hamnterminal AB, Uddevalla Vatten/Västvatten, Uddevalla Energi AB mfl upphandlas här fortlöpande avrop av asfaltering och beläggningsarbeten för vägnät, gång- och cykelvägar samt andra hårdgjorda ytor.
Här ingår inte de arbeten/uppdrag som genomförs i andra ramavtal så som grävtjänster, markentreprenad med flera.
För mer detaljer se förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45233200 Diverse ytbehandling, 45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233223 Nybeläggning av körbana, 45233224 Anläggningsarbeten för körbanor med två körfält, 45233225 Anläggningsarbeten för körbanor med ett körfält, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 45233250 Beläggningsarbeten utom vägbeläggningar, 45233251 Nybeläggning, 45233252 Ytbehandling av gator, 45233253 Ytbehandling av gångvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.