17783-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Animaliska livsmedel – Livsmedelsupphandling
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLivsmedelsupphandling
Beskrivning1.1 Bakgrund/Omfattning Hagfors, Munkfors, Sunne och Torsby kommuner har beslutat att i ett antal gemensamma upphandlingar upphandla livsmedel. Denna anbudsinbjudan avser nedanstående produktgrupper: 1. Djupfryst 2. Färskvaror/kylvaror 3. Kolonial/specerier 4. Färska grönsaker 5. Färsk frukt 6. Potatis. Anbud ska lämnas för alla kommunerna och ska lämnas på alla produktgrupper. Nuvarande avtal löper ut den 30 september 2025.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 03142300 Animaliska livsmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99102:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03210000 Spannmål och potatis, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15800000 Diverse livsmedel, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15897200 Konserverade livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror