Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beräkningskluster för tekniskt- vetenskapliga beräkningar
Referensnummer: LTU-1128-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48151000 Datorstyrsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen gäller ett beräkningskluster för tekniskt- vetenskapliga beräkningar. Klustret kommer i huvudsak att användas av personer på avdelningen för material- och solidmekanik samt gruv- och berganläggningsteknik Luleå tekniska universitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48151000 Datorstyrsystem, 48820000 Servrar, 48821000 Nätservrar, 48822000 Datorservrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen