Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.statenssc.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licensförsörjning
Referensnummer: 2023-00384-2.3.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48218000 Programvara för licenshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar återförsäljning av licenser för programvaror, underhåll och support, samt rådgivning och sakkunnighet i diverse licensärenden. Statens servicecenter har för avsikt att teckna ett ramavtal med en (1) strategisk licenspartner i syfte att optimera förutsättningar för en kvalitativ, effektiv och resursbesparande licenshantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 33 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48218000 Programvara för licenshantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen