177904-2017 - ÄndringSverige-Jönköping: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personal- och skolresor.
Referensnummer: 16/217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende skolresor, personalresor, studiebesök, aktivitetsresor och andra bussresor för kommunens enheter och skolor. Upphandlingen avser inte skolskjutsresor eller specialresor.
Avtalets värde, enligt statstik, under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till ca 18 000 000 SEK exkl. moms. Värdet innebär en uppskattad volym och är endast ett riktvärde och några garanterade volymer lämnas inte.
Upphandlingen är uppdelad i 2 delar. Varje del utvärderas separat. Anbud kan lämnas på en eller båda delar.
Ramavtal kommer att tecknas med 6 leverantörer per del och som uppfyller kvalificeringskraven och har de lägsta priserna enligt angivna prisförfrågningar i kravspecifikationen.
Planerad avtalsstart är 1.7.2017.