177904-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kromosom skördmaskin för celler från blod och benmärg
Referensnummer: UPPH2020-0130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Automatiserad kromosomskördare krävs för det cytogenetiska laboratoriet vid Institutionen för klinisk genetik, Uppsala universitetssjukhus. Syftet är att minska praktisk tid för skörd av cellkulturer från blod- och benmärgsprover inom ett kromosomreparationsförfarande. Instrumentet bör kunna bearbeta upp till 24 prover per körning inklusive automatiserade provbearbetningssteg såsom centrifugering, aspiration, virvelblandning och injektion med programmerad och justerbar timing samt reagensvolymer.
Behandling av personuppgifter
Information om hur Region Uppsala behandlar personuppgifter redogörs för i bilaga 1C Behandling av Personuppgifter.
Anbudstidens utgång
Anbud ska vara ingivet till Visma TendSign senast 2021-01-31 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen