Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättkemikalier Kriminalvårdens tvätterier i anstalterna Skogome, Hall och Kumla
Referensnummer: 2021-1436
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39831000 Tvättmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av tvättkemikalier inklusive tvätteknisk konsultation till Kriminalvårdens industritvätterier i anstalterna Skogome, Hall och Kumla. I upphandlingen ingår också tjänster såsom uppföljning och utbildning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter, 39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen