177940-2018 - ResultatSverige-Uddevalla: Rörmokeriarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörmokare, ramavtal hantverkartjänster Uddevalla SBN 2016/99
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uddevalla
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtal för fortlöpande avrop av rörläggare/rörmokare för Uddevalla kommun. Samtliga förekommande arbeten inom VVS (värme, vatten och avlopp) gas, tryckluft och indirekta kylsystem. Inkluderar såväl rörledningar i byggnad och anläggningar. Prefabricerade styr och reglersystem som inkluderas i system för värme och tappvarmvatten ingår liksom rumskylare i indirekta kylsystem.
För mer detaljer se förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45330000 Rörmokeriarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.