177941-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-Partner 2020-1
Referensnummer: GNU 2019/106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en IT-Partner inom området it infrastruktur och tillhörande tjänster för hela kommunkoncernen och dess helägda eller delägda bolag.
Teknisk utveckling, leveransmodeller i form av molntjänster, lagkrav etc. förändras kontinuerligt, vilket påverkar en myndighets möjlighet att leverera IT-tjänster på ett så kostnadseffektivt sätt som möjligt. Det är därför vår ambition att teckna ett avtal med en partner som kan ta ett delansvar tillsammans med kommunen för att uppnå de krav som ställs.
För att uppnå avsedd effekt tecknas ett avtal som inrymmer möjlighet till förändring och utveckling under hela avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30200000 Datorer och datamateriel, 51600000 Installation av datorer och kontorsutrustning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen