17795-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad utemiljöer som förvaltas av fastighetsavd.
Referensnummer: 16-694
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden är en utförandeentreprenad som omfattar tillsyn, skötsel och felavhjälpande underhåll av tomtmark och fritidsanläggningar samt därtill hörande administrativa arbetsuppgifter. För de administrativa och tekniska tjänsterna är arbetsuppgifterna specificerade.
Entreprenaden omfattar tomtmark och fritidsanläggningar belägna i Norrtälje kommun. Detaljerade uppgifter om omfattningen av entreprenaden och vilka förvaltningsobjekt som ingår framgår av handling 06:2 Särskilda föreskrifter samt handling 06:5 Objektsbeskrivning.
Tjänster Entreprenaden omfattar administrativa och tekniska arbetsuppgifter:
—Administrativa tjänster: De administrativa arbetsuppgifterna med tillhörande gränsdragning beskrivs i handling 06.3 Administrativa arbetsuppgifter med gränsdragningslista.
—Tekniska tjänster: De tekniska arbetsuppgifterna med tillhörande gränsdragning beskrivs i handling 06.4 Tekniska arbetsuppgifter med gränsdragningslista.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77314000 Markskötsel, 50870000 Reparation och underhåll av lekplatsutrustning, 77342000 Klippning av häckar, 15981320 Snö
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenadens omfattning:
Tjänster:
Entreprenaden omfattar administrativa och tekniska arbetsuppgifter:
— Administrativa tjänster: De administrativa arbetsuppgifterna med tillhörande gränsdragning beskrivs i handling 06.3 Administrativa arbetsuppgifter med gränsdragningslista.
— Tekniska tjänster: De tekniska arbetsuppgifterna med tillhörande gränsdragning beskrivs i handling 06.4 Tekniska arbetsuppgifter med gränsdragningslista.